• bilgi@adanahazir.com
  • 0322 911 01 19
Thumb

Kıymetli Adanalılar,
 
           Binlerce yıldır topraklarında birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu coğrafyada, ‘Büyükşehir Belediye Başkanı’ olarak sizlere hizmet etmenin bahtiyarlığını yaşıyorum.
 
           Desteklerinizle göreve geldiğimiz 30 Mart 2014 tarihiyle beraber yürürlüğe giren, ‘Büyükşehir Belediyeler Kanunuyla’ daha önceki yönetimlerde beş merkez ilçeden ibaret olan çalışma bölgemiz, on beş ilçeye çıkarak, Toroslar’dan Akdeniz’e ulaşan bir alanı içine aldı. Hizmet verdiğimiz yol ağı 2.600 km² den 14 bin km² ye çıkarak yaklaşık 5.5 kat büyümüş oldu. Sorumluluk bölgemiz 7 kat, yol ağımız ise 3 kat arttı. Sizler de takdir edersiniz ki; bu denli bir büyüme karşısında, işe aciliyet durumu önemli projeleri hayata geçirmek ile başlamalıydık. Tüm ilçelerimize hizmet götürmek için çalışma arkadaşlarımızı seferber ederken, bütçesi tamamen belediyemize ait olan, 2.450 metre uzunluğa erişecek, 6 şeritli ve yüzde 80’nini tamamladığımız Devlet Bahçeli köprüsünün inşasına başladık. Şehrimizin iki yakasını bir araya getirecek olan, Adana’nın gelecek yüzyılına damga vuracak projede sona geldiğimizi altını çizerek belirtmek isterim.
 
3 bin 230 kilometre asfalt yol ve 308 adet köprü ile trafiği rahatlatıp; ulaşım problemini çözerken, 592 kilometre kanalizasyon ve yağmur suyu hattı oluşturduk. Değerli Hemşerilerim, geride bıraktığımız beş yıllık hizmet dönemimizde, bin 917 kilometre içme suyu şebekesi ile Adanamızın en ücra köylerine, içme suyu götürdük. 217 köyümüze cumhuriyet tarihinde ilk kez su verildi. Adana’da dev projelerimizi bir bir hayata geçirirken, Toroslar’da yaşayıp, hayvancılık ile geçimini sağlayan hemşerimizin ve çiftçilikle uğraşan köylümüzün ocağının tütmesi de bizim için fevkalade önemliydi. Tarımı bırakmış birçok ailemizi, verdiğimiz destekler ile tekrar tarım yapar hale getirmek, üzerinde titizlik ile durduğumuz bir konu oldu. Allah’ın izni ve sizlerden aldığımız güçle bu işin altından da başarıyla kalktık. D-400 Karayolu, Turhan Cemal Beriker Bulvarı Altgeçidinin üzerini kapatarak şehir içi trafiğe nefes aldırdık. Ege Bağutur Bulvarı düzenlenerek çift yönlü olarak hayata geçirildi. Trafiğin hızlı akması ve yayalarımızın güvenliği için asansörlü-yürüyen üstgeçitleri tasarlayarak yayalarımızı modern bir kente yakışır şekilde güvence altına aldık. 153 yeni otobüsü sizlerin kullanımına sunarken, hat sayımızı 67’den 98’e çıkarttık. 2.500 seyirci kapasiteli, kendi elektriğini kendi üreten FİBA standartlarında inşa ettiğimiz ASKİ Kapalı Spor Salonu’nu hizmete açtık.  Dar gelirli hemşerilerimize ucuz konut sağlayarak inşaat sektöründe düzenleyici rol oynadık. 15 ilçede toplam 290 çocuk parkı inşa ettik. Allah’ın bize bir lütfu olan bu güzel şehrin keyfini çıkartmanız için Adnan Menderes Sahil Yolu’nu tasarlayarak, ahşap teraslardan kent mobilyalarına hiçbir masraftan kaçınmadan, piknik yerlerinden yürüyüş yollarına 3 kilometrelik güzergahı sizler için hazır hale getirdik. Başı boş hayvanlarımıza şefkat elimizi uzatmayı insani vazifemiz görerek tam 117 dönüm alan üzerine 2 bin hayvan kapasiteli, aşı ve bakımlarının yapıldığı Hayvan Barınağımızı açtık. Gönülden belirtmek isterim ki; yapılacak projelere karar vermeden önce ‘Asıl olan hizmet’ mantığıyla hareket ettik.
 
Kıymetli Hemşerilerim, tüm bu yatırımlarımız ile Türkiye’nin lokomotif kenti olurken; kültür ve sanat hayatında ki festivaller ile de diğer belediyeler tarafından örnek alınan vizyon bir kent haline geldik. Şimdi, Cumhur İttifakı’nın adayı olmanın verdiği avantaj ile 2023’ün Adanası için yola çıkıyoruz… Orhan Kemal’in romanlarında memleket özlemini dile getirirken, ‘Trenden iner inmez haziran güneşiyle ısınmış toprağını öptüm’ dediği; Allah’ın bize bir lütfu olan bu bereketli toprakların, büyüyen, daha güçlü, çağdaş yarınları için bizlere verdiğiniz güç ve desteklerden dolayı hepinize şükranlarımı sunuyorum.